طرح درس اول راهنمایی
به نام خدا طراحی آموزشی«آموزش مبتنی بر رویکرد تربیتی »
|
نام و نام خانوادگی: مدرک تحصیلی: شهرستان: ماده درسی: فارسی | |||
|
شماره فصل/ موضوع درس:7-زنگ کوچ پایه: اول زمان :85 | |||
|
اهداف آموزشی مبتنی بر حیطه های یادگیری |
شناختی(دانستنیها) |
-دانش آموز بایدپس از پایان درس ارزش« سرزمین» و نقش عشایر دردفاع ازدین و میهن اسلامی را بداند. - قالب شعر ی درس ، تخّیل ،مفاهیم کوچ و عشایر را بشناسد. | |
|
روانی-حرکتی(مهارتی ها) |
-بتواند از روی درس ، شعر را سلیس و روان بخواند. معانی واژه های جدید درس را بنویسد. -آرایه های ادبی موجود راتشخیص دهد.کلمات ساده وغیر ساده را مشخص کند. - نسبت به کوچ نشین علاقه داشته و در جهت شناختن اعتقادات و فرهنگ مشترک میان اقوام بکوشد . | ||
|
عاطفی(نگرشی ها) |
-نسبت به ساده زیستی ارزش بگذارد. در زندگی خود برروحیّه ی « ساده زیستی » و « قناعت » تاکید ورزد. - در ارائه ی مطالبی در باب زندگی و فرهنگ عشایری مهارت کسب کند.
| ||
|
مواد و وسایل آموزشی: کتاب درسی ، تصاویر زیبا ، فیلم ، تخته ، رایانه و... | |||
|
روش یا روشهای تدریس:تلفیقی از روش های نوین آموزشی( کار آیی اعضای تیم، پرسش و قضاوت عملکرد) | |||
|
فعالیت آغازین (ایجاد انگیزه) |
سلام و احوالپرسی از دانش آموزان و رسیدگی به وضع روحی آنان – حضور غیاب دانش آموزان وجویا شدن علّت غیبت دانش آموز غائب از دوستانشان- ارزشیابی از مفاهیم دروس قبلی - نوشتن مطلب یا حدیثی یا بیتی از برزگان در تخته ی کلاس در ارتباط با موضوع درس، از قبیل: « عشایر ذخایر انقلابند.» - قناعت بکن تاشوی رستگار – قناعت هر که کرد آخر غنی شد .- قناعت صفت بارز دیگر کوچ نشینان است.نصب تصاویر زیبا راجع به زندگی عشایر یا نشان دادن تصویر کتاب . سپس از دانش آموزان می خواهیم که تشکیل گروه داده ودرباره ی مطالب و تصاویر ارائه شده در گروه خود بحث و گفتگو نمایند. |
زمان | |
|
10 | |||
|
ارائه ی درس جدید مبتنی بر رویکرد تربیتی |
دانش آموزان را به طور اتفاقی گروه بندی کرده ، به طوری که اسامی گروه های خود را از کلمات یا مفاهیم درسی خود انتخاب می کنند. بعد دانش آموزان درس را صامت خوانی می کنند . سپس بعداز خواندن معلم دانش آموزان باهم همخوانی می کنند به طوری که در رعایت وزن وقافیه ی شعر مشکلی نداشته باشند.سپس از گروه ها می خواهیم مفهوم شعر ، کلمات مهم ونکات ادبی ، قالب شعری و نکات دستوری قابل توجه درس را مشخص کرده ودرباره ی آن بحث و گفتگو نمایند. از نماینده گروه ها می خواهیم موارد قابل ذکر خود را در کلاس مطرح نموده ودر صورت وجود اشکال در موارد ذکر شده به کمک سایر همکلاسی ها در رفع اشکالات مربوطه بر می آییم.سپس ابیاتی چند در مورد مفاهیم درس می گوییم واز دانش آموزان درباره ی آن وارتباطش با درس نظرخواهی کرده ونکات اخلاقی راجع به درس را یادآوری می کنیم. به عنوان مثال: - برسر کوی قناعت حجره ای باید گرفت / نیم نانی می رسد تا نیم جانی در تن است - مجوی بیش زقسمت که تا قناعت کرد / برای آب به دریا نشد گهر محتاج - من از ایل سترگ هفت وچارم / به کوروش می رسد اصل و تبارم/و می دانم کمی بختم بلند است / خدا یار من ومن بخت یارم |
30 | |
|
شرح مداخلات تربیتی |
بزرگی چنین می گوید: « تارخ به ما آموخته است که بهترین مدافعین در همه دوران ، عشایر کوچ رو ایران بوده اند ، از زمان مادها و فتح اسکندر تا زمان صفویه عشایر برای کشور ایران نیروی قوی، مخلص و وفادار بوده اند که می توان روی آنان حساب کرد.از دانش آموزان می خواهیم که باید به عشایر به عنوان قشری زحمت کش ومهربان همیشه احترام بگذارند.چرا که آنان از مرز های کشور محافظت نموده وزندگی ساده و بی ریایی دارند صادق وراستگو هستند اگر مهمانی سرزده به آن ها وارد شود با کمترین امکانات هرچه دارند در طبق اخلاص می گذارندو در زندگی قناعت پیشه می کنند و مردمان غیور وشجاعی هستند که باعث افتخار کشورند. |
10 | |
|
فعالیت های تکمیلی |
جمع بندی و نتیجه گیری:پس از جمع آوری مطالب ونظرات دانش آموزان ، نکات برجسته نظرات ارائه شده را در کلاس برجسته تر می کنیم وبه نکاتی که کمتر بدان توجه شده بود بیشتر می پردازیم به طوری که اهداف آموزشی و تربیتی درس را کاملا دانش آموزان یاد بگیرند. |
10 | |
|
ارزشیابی پایانی(سنجش رفتار خروجی): پرسش هایی را که از قبل طراحی نموده ایم در اختیار دانش آموزان می گذاریم و پس از پاسخ گویی ، جمع آوری می کنیم.به گروه ها اجازه داده می شود که پرسش هایی را در ارتباط با مفاهیم درسی مطرح کنند تا به میزان آموخته های آنان پی ببریم. |
20 | ||
|
تعیین فعالیت های خارج از کلاس:- دانش آموزان هر گروه درباره ی یکی از کارهای گروهی درس بحث و گفتگو کرده ونتایج به دست آمده را در کلاس ارائه نمایند. - قرار است به زودی عازم سفری پر ماجرا و سخت شوید .در این صورت ترجیح می دهید کدام بخش از وسایلتان را به همراه خود ببرید. - اجرای نمایش با موضوع زندگی کوچ نشینی - طراحی تصاویر زیبا یا نقاشی با موضوع عشایر و کوچ |
5 | ||